Aktualitātes

Zied arī akmeņi!

 

Šie brīnumainie zemes dzīļu ziedi ir mangāna izziedējumi jeb dendrīti.

Tie nereti veidojas uz karbonātisko iežu (kaļķakmens un dolomīta) oļiem un laukakmeņiem, kad no tiem tiek iznesti un izgulsnēti metālu oksidēšanās procesu rezultātā radušies dažādu oksīdu savienojumi. Kā uz to norāda vārda “dendrīts” izcelsme (no Grieķu valodas vārda “dendron”, kas nozīmē “koks”) , dendrītu formas kristāli veidojas tiem izgulsnējoties līdzīgi kā augot zarojas koki un krūmi.

 

Diezgan droši, ka šādus ziedošos akmeņus  ir iespējams sastapt kā uz autoceļiem ar grants segumu, tā arī minerālo materiālu maisījumu sastāvā kādā no AS „Latvijas valsts meži” apsaimniekošanā esošajām derīgo izrakteņu ieguves vietām. AS „Latvijas valsts meži” struktūrvienība LVM Zemes dzīles šobrīd apsaimnieko vairāk nekā 100 smilts un smilts-grants atradnes, un zīmīgi, ka viena no tām nes vārdu “Virši”.

Derīgo izrakteņu ieguves vietas ir rūpīgi izvēlētas, lai nodrošinātu kvalitatīvu zemes dziļu resursu pieejamību, vienlaikus neradītu risku videi tādējādi garantējot vides ilgtspēju un veicinātu valsts tautsaimniecības attīstību.

Uzzini vairāk/Atsauces:

https://dabasdati.lv/lv/article/aicinam-zinot-par-virsu-ziedesanu-visa-latvija/2015/?links=lv/article/aicinam-zinot-par-virsu-ziedesanu-visa-latvija/2015/ 

https://www.mindat.org/min-26645.html

 

Atpakaļ