Aktualitātes

LVM laboratorijā atrod pusdārgakmeni

 

LVM laboratorijā minerālo materiālu testēšanas laikā atrod pusdārgakmeni!

 

Ikdienas darbs laboratorijā ir arī atbildīgs, kas jāveic ar augstu precizitāti un interesants. Testējot minerālos materiālus nereti izdodas atrast mazāk sastopamus iežus, interesantas formas minerālus, ziedošus akmeņus-mangāna izgulsnējumus un pat pirītu, kuru tautā mēdz saukt par “muļķa zeltu”.

Veicot minerālo materiālu ikdienas testēšanu paraugam, kas tika atvests no maisījuma, kuru plānots iestrādāt LVM meža autoceļā, laboratorijas tehniskā speciālista Dāvja Lapiņa uzmanību piesaistīja iezis, kurā bija saskatāmas netipisks minerāla ieslēgums. Šāda unikāla parādība varēja palikt nepamanīta, ja ne Dāvja akurātā attieksme pret veicamo darbu un padziļinātās zināšanas ģeoloģijā. Turpinot materiāla izpēti, speciālista aizdomas apstiprinājās, atrastais minerālis ir pusdārgakmenis granāts – Almandīns

op

Almandīns - Fe3Al2[SiO4]3 -sarkanviolets, netīri aveņsarkans, sarkanbrūns. Pēc formas gandrīz vienmēr granāti ir ar labi izveidotām kubiskām skaldnēm.  Latvijā sastopami piecu granātu paveidu un tieši Almandīna kristāli ir visizplatītākie. Visbiežāk redzami laukakmeņos, kā arī sastopams gneisos un kristāliskajos slānekļos atsevišķu graudu vai graudainu joslu veidā.

Almandīna granāts ir sastopams visā pasaulē un mums vistuvākās atradnes atrodas Somijā kā arī Zviedrijā. Granāta pielietojums ir populārs juvelieru vidū, kur tos izmanto rotaslietās, pirms tam tos pulējot

pulets almandins

Pulēts granāts – Almandīns.

 https://www.rebel-angel.co.uk/product/almandine-garnet-polished/

Zemākas kvalitātes granāti  tiek izmantoti rūpniecībā: kvarca smilts aizvietotājs (smilšu strūklām), galdniecībā kokmateriālu slīpēšanai, stiklu pulēšanā, ūdens filtrāciju iekārtās u.c.

Atraduma atklājējs, LVM tehniskais speciālists  Dāvis Lapiņš stāsta: “Studējot ģeoloģiju vismīļākais priekšmets bija  zemes zinātnes. Jau iepriekš studijas prakses laikā smilts – grants atradnē, pētot dažādus iežus, biju atradis šāda veida granātu. Veiksmīga nejaušība, ka tieši šo paraugu testēju es. Šādi atradumi paspilgtina mūsu ikdienas rutīnas darbu.”

 

Atpakaļ