Aktualitātes

LVM Zemes dzīles laboratorija pielāgojas tirgus izmaiņām

Kopš 1991.gada Latvijā, gan publiskajā, gan privātajā sektorā, pakāpeniski ir norisinājusies pāreja no GOST sistēmas normatīvajiem dokumentiem uz Eiropas standartiem.

Šī pāreja nav norisinājusies vienmērīgi visās jomās un, piemēram, VAS “Latvijas valsts ceļi” Autoceļu Būvdarbu specifikācijās (Autoceļu Būvdarbu specifikācijās) esošā filtrācijas koeficienta noteikšanas metodika ir izstrādāta uz GOST 25584-90 bāzes.

LVM Zemes dzīles testēšanas un pētniecības laboratorija (LVM Zemes dzīles laboratorija) veic testēšanu saskaņā ar Eiropas standartiem un metodiskie norādījumi smilšainas grunts filtrācijas koeficienta noteikšanai ir vienīgais izņēmums, kad testēšana ir jāveic atbilstoši Autoceļu Būvdarbu specifikācijām, jeb šajā gadījumā – pēc Padomju Savienības laikā izstrādātās GOST sistēmas.

Ģeopolitiskā situācija pasaulē kopš 2022.gada 24.februāra ir krietni mainījusies un filtrācijas testa veikšanai nepieciešamās iekārtas, kas pirms tam tirgū bija brīvi pieejamas, šobrīd iegādāties nav iespējams. Vienlaikus, LVM Zemes dzīles laboratorijā pieprasījums pēc filtrācijas koeficienta noteikšanas testiem ir audzis, un tiek prognozēts vēl būtiskāks tā pieaugums, uzsākoties Rail Baltica pamattrases būvniecībai. Lai nodrošinātu LVM Zemes dzīles laboratorijas nepārtrauktu darbību, tika meklētas alternatīvas Krievijā ražotajām iekārtām. Rezultātā, sadarbībā ar SIA Derox (uzņēmums, kas nodarbojas ar laboratorijas un testēšanas iekārtu tirdzniecību, uzstādīšanu un apmācību darbam), LVM Zemes dzīles laboratorija veica speciālu pasūtījumu vienā no Latvijas metālapstrādes uzņēmumiem, atbilstoši Autoceļu būvdarbu specifikāciju Metodiskajos norādījumos smilšainas grunts filtrācijas koeficienta noteikšanai definētajiem iekārtas parametriem, un novembrī saņēma 4 jaunas, Latvijā ražotas, filtrācijas koeficienta noteikšanas iekārtas.

LVM Zemes dzīles laboratorija ir veikusi saņemto iekārtu verifikāciju un novērtējusi iekārtas atbilstību funkcionalitātes prasībām. Laboratorijas vadītāja Gita Kārkle stāsta: “Ceļa segas drenējošās kārtas īpašību raksturošanai tiek izmantota sen izstrādāta metode, kuras īstenošanai nepieciešamas līdz šim tikai Krievijā ražotās iekārtas. Veiksmīgi sadarbojoties ar Latvijas uzņēmumiem, esam atraduši alternatīvu risinājumu, lai spētu savlaicīgi reaģēt uz pieaugošo pieprasījumu testēšanas veikšanai atbilstoši Autoceļu Būvdarbu specifikācijām. Pēc jauno iekārtu verifikācijas esam secinājuši, ka iekārtu dimensiju izmēri ir atbilstoši, kā arī, veicot salīdzinošo testēšanu starp Krievijā un Latvijā ražotajām iekārtām, darbu izpilde ir nodrošināta līdzvērtīgā kvalitātē un rezultāti atbilst Autoceļu Būvdarbu specifikācijās noteiktajām prasībām”.

LVM Zemes dzīles laboratorija elastīgajā akreditācijas sfērā veic minerālo materiālu un to maisījumu granulometriskā sastāva, drupināto un lauzto virsmu daudzuma, daļiņu blīvuma un ūdens absorbcijas, losandželosas koeficienta, metilēnzilā vērtības, formas indeksa, irdena bēruma blīvuma, proktorblīvuma, optimālā mitruma un filtrācijas koeficienta noteikšanu. Kontakti: laboratorijas vadītāja Gita Kārkle, e-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., t.:+371 29435674

Atpakaļ